info@atlaspico.com روبروی مارک آنتالیا ، خیابان 470 ، آپارتمان إرکال ، بلوک B ، طبقه سوم ، واحد 15 90-2423249207+

معرفی انواع مدارس ترکیه

معرفی انواع مدارس ترکیه
حسن شرفی سه شنبه 14 بهمن 1399 0 نظر

در این مقاله به معرفی انواع مدارس در ترکیه و ویژگی ها و شرایطی که دارند و در مورد مدارس ترکی برای ایرانیان و نحوه ثبت نام پرداخته ایم.

معرفی انواع مدارس در ترکیه

مدارس ترکیه برای ایرانیان چه ویژگی‌هایی دارد؟

طبق قانون اساسی ترکیه، تمام شهروندان حق تحصیل دارند که این تحصیلات برای دوره ابتدایی اجباری و رایگان است. به جز در موسسات مجاز و خارجی ، زبان ترکی باید به عنوان زبان مادری آموزش داده شود. از سال 2012، دوازده سال تحصیل برای دختران و پسران اجباری شده است که می‌توان آنها را به 4 + 4 + 4 سال تحصیل تقسیم کرد. دولت مرکزی عهده‌دار کلیه هزینه‌های آموزشی مردم است، حدود 10٪ بودجه عمومی به آموزش ملی اختصاص یافته است. تقویم آکادمیک معمولاً از اواسط سپتامبر آغاز می‌شود و تا اواسط ژوئن ادامه می‌یابد و تفاوت‌هایی بین مناطق شهری و روستایی وجود دارد. روز مدرسه معمولاً یک جلسه صبح و بعد از ظهر است، اما در مدارس پر ازدحام یک جلسه فوق‌العاده نیز وجود دارد. مدارس به مدت پنج روز در هفته (دوشنبه تا جمعه) در کل 35-40 ساعت هستند. بین ژانویه فوریه یک تعطیلات زمستانی دو هفته‌ای وجود دارد. دانشگاه‌ها معمولاً سال تحصیلی را در دو ترم ترتیب می‌دهند، معمولاً بین اکتبر ژانویه و بین فوریه / مارس یا ژوئن / جولای.

در ترکیه مدارس مختلفی وجود دارد که در ادامه به طور مختصر به معرفی آنها می پردازیم :

مدارس دولتی

 

  معرفی انواع مدارس ترکیه

 

مدارس دولتی بودجه خود را از محل بودجه دولت محلی، ایالتی و فدرال تأمین می‌کنند. در بیشتر موارد، آنها باید کلیه دانش‌آموزانی را که در مرزهای منطقه خود زندگی می‌کنند، پذیرش کنند.

مدارس دولتی محلی

بسیاری از والدین بر اساس سیستم تعیین تکلیف توسعه یافته توسط مدرسه ، تصمیم می‌گیرند فرزندان خود را به مدرسه دولتی در محله خود بفرستند. حضور در یک مدرسه دولتی محلی می‌تواند کودک را برای رفتن به مدرسه ، کار با همکلاسی‌ها در پروژه‌های گروهی و دیدار با دوستان راحت کند. 

سایر مدارس دولتی

در تعداد بیشتری از مناطق ، شما می‌توانید فرزند خود را به یک مدرسه دولتی تخصصی بفرستید. این مدارس انتخابی غالباً بر موضوعی خاص تأکید دارند یا فلسفه خاصی از آموزش دارند. ممکن است یک مدرسه بر علم ، هنر یا مطالعه زبان تأکید کند، دیگری ممکن است یک آیین نامه ثابت رفتار، یک کد لباس، یا یک برنامه سنتی آکادمیک ارائه دهد. 

مدارس خصوصی

مدارس خصوصی مدارس دولتی انتخابی هستند که با آزادی بسیاری از مقررات محلی و ایالتی که در مدارس دولتی سنتی اعمال می‌شود، فعالیت می‌کنند. مدارس منشور به والدین، ​​رهبران جامعه، کارآفرینان آموزشی و دیگران امکان انعطاف پذیری در ابتکار، ایجاد و ارائه گزینه‌های آموزشی بیشتر به دانش آموزان را می‌دهد.

  معرفی انواع مدارس ترکیه

مدارس خصوصی در ازای پاسخگویی بیشتر، از استقلال بیشتری برخوردار می‌شوند. آنها توسط سازمان‌های محلی، ایالتی یا سایر سازمان‌هایی حمایت می‌شوند که کیفیت و یکپارچگی آنها را کنترل می‌کنند در حالی که، در مقابل نتایج دانشگاهی و عملکردهای مالی مسئول هستند. هزینه مدارس خصوصی ترکیه نسبت به مدارس دولتی بیشتر است. 

مدارس بین المللی

  معرفی انواع مدارس ترکیه

از بهترین مدارس ترکیه مدارس بین المللی هستند. این مدارس مشابه مدرسه‌های بین المللی در کشورهای اروپایی و آمریکایی است و معمولا شعبه‌ای از این مدارس می‌باشند. قوانین مدارس ترکیه و سیستم آموزشی نیز بر اساس سایر مدارس بین المللی تعیین می‌شود. در این مدارس به زبان‌های انگلیسی، آلمانی و یا فرانسوی تدریس می‌شود. در برخی از آن‌ها زبان ترکی نیز در کلاس‌های فوق برنامه تدریس می‌شود.

مدارس ترکیه برای ایرانیان

شرایط و امکانات مدارس ترکیه باعث شده که بسیاری از مردم جهان از جمله ایران به فکر تحصیل فرزندان خود در این مدارس باشند. توجه کنید که تمام مدارس به صورت مختلط برگزار می‌شوند و دارای یونیفرم‌های خاصی هستند. قطعاً یکی از مهم‌ترین موضوعات و عوامل در مهاجرت مناسب و خوب ، آموزش کودکان است. شاید به همین دلیل، مهاجرت به ترکیه یکی از بهترین گزینه‌ها برای ایرانیان باشد، زیرا در ترکیه می‌توانید مدارس ایرانی پیدا کنید و فرزندان خود را به راحتی به یکی از آنها بسپارید.

به طور کلی می‌توان گفت مدارس ایرانی در ترکیه در شهرهای استانبول و آنکارا در دسترس هستند و فضای مناسبی را برای کودکان و نوجوانانی که به زبان ترکی مسلط نیستند فراهم می‌کنند. با این سیستم آموزش ایرانی به زبان فارسی می‌توانید حداقل برای دو سال تحصیلی، کودک خود را به مدرسه بفرستید تا بعداً بتوانند به مدارس بین المللی یا ترکیه بروند. به همین دلیل می‌توان گفت از آنجا که شما باید به مدارس ترکیه بروید، فرزند شما باید به زبان ترکی صحبت کند یا اگر انگلیسی کاملا مسلط باشد، تحصیل در مدارس ایرانی در ترکیه می‌تواند انتخاب خوبی برای سال‌های اول مهاجرت باشد و به کودک شما کمک کند با ترکیه سازگار شوند.

 

0